Travma Sonrası Stres Bozukluğu

İnsanlar her ne kadar dünya üzerinde bulunan en Zeki canlılar olsalar da bizlerin sahip olduğu bu beyinin de bir sınırı bir durma noktası vardır. Hayatımız devam ederken insanın başına türlü sıkıntılar ve türlü kazalar meydana gelmektedir bu kazaların bir sonucu olarak insanlar üzerinde psikolojik, ruhsal ve fiziksel olarak hasarlar bırakmaktadır.

Bu tür durumlara genel olarak travma denmektedir. Yaş veyahut cinsiyet gözetmeksizin insanın hayatı boyunca her an karşılaşılabilecek bir durum olan bu travmaların en genişine travma sonrası stres bozukluğu dersek sanırım yanılmış sayılmayız.

Travma sonrası stres bozukluğuna verilebilecek onlarca örnek vardır bunlardan bir örnek söyleyecek olursak; Yatağında uyurken bir anda depreme yakalanmak ve o korku ile uyanmak sanırım elimizde olmayan ve insanın en savunmasız olduğu anlardan biri olarak örnek verilebilir.  Yıllar geçse de o hissi unutamayacağınız ve her gece yatarken acaba mı dedirten bir travmanız oluşmuş ve bunun sonucunda da stres bozukluğunuz ortaya çıkmış olabilir. Bu durum kışın yaşayacağınız gribal enfeksiyon veya spor yaparken bileğinizi incitmeniz gibi her insanın başına gelebilecek sıradan sayılabilecek bir durumdur.

Genel olarak insanlar toplumsal baskıdan dolayı bu tür stres bozukluklarını saklama ihtiyacında bulunurlar ve baskılamaya çalışırlar kimi zaman bu durum işe yarasa dahi sonradan çok ciddi ruhsal sıkıntılara yer açabilmektedir.

Yaşadığımız dünyada iyi insanlar olduğu kadar kötü düşünceli kötü niyetli insanlarda ne yazık ki bulunmakta. Bu insanların size vereceği bir zarar sonucunda da travma sonrası stres bozukluğu yaşamanız olağan bir durumdur. Sizin başınıza gelen bu durum sizi tüm hayatınız boyunca etkileyecek bir ruhsal çöküntüye itebilir bu durumdan kurtulmanın en sağlıklı yolu toplumsal tabuları yıkıp bu işin uzmanı olan bir doktora başvurmak olmalıdır. Hayatınızın bir bölümünde alanında uzman doktor yardımı ile bu travmanın üzerine gidip çözmediğiniz bir durumda bütün hayatınız boyunca bu travmanın getirdiği zorluklarla yaşamanız gerekebilir.

Travma sonrası stres bozukluğu nedir?

 Travma sonrası stres bozukluğu bir insanı aşırı ürküten veya korkutan, dehşetler içerisinde bırakan, çaresizlik duygusu yaratan, çoğu kez olağan durumların dışında ve beklenmedik bir anda beklenmedik bir şekilde gerçekleşen olayların veya olaylar silsilesinin tetiklediği bir ruhsal travma veyahut ruh sağlığı bozulması durumudur diyebiliriz.

Travma Sonrası Stres Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

  • Sık sık kâbuslar görmek.
  • Çok kolay irkilme.
  • Diğer insanlardan yabancılaşma hissi.
  • Uykusuzluk.
  • Çok çabuk sinirlenme.
  • Gerçekleşen olayla ilgili anıların sık sık ve rahatsız edici bir şekilde hatırlanması.
  • Yaşanılan olayın hatırlanma durumunda bulunan konumdan veya konudan huzursuz olma ve kaçma hissi.
  • Yaşanılan olayın sanki her an tekrarlanabileceği hissi ve bunun sonucunda da kendini sürekli diken üzerinde hissetme.

İlaç İle Tedavi Edilebilir mi?

Travma sonrası stres bozukluğunda antidepresan adı verilen ilaçların kullanılması birçok hastalık belirtisini atlatmaya veya yatıştırmaya yardımcı olmaktadır. Ama kesinlikle ama kesinlikle alanında uzman bir doktor tarafından verilen ilaçlar ve doktorun izin verdiği dozda kullanılmalıdır. Aksi durumda doktora danışılmadan alınan ilaçlar çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Bu Tür Durumlarda İlk Ne Yapılmalıdır?

Bu durum her insanın başına gelebilecek bir durum olduğu unutulmamalı ve tek başına atlatmak yerine alanında bir doktorla iletişime geçip onunla birlikte bir yol haritası çizilip bu sıkıntılı süreci atlatmaya çalışmak en doğru olanı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir