Obezite (Şişmanlık) Nedir?

Milyarlarca yıllık dünya tarihinde insanlar evrimini tamamlayıp günümüzdeki kas ve iskelet yapısına geldiği günden beri insan ırkı birçok tehlike ile karşı kaşıya kaldı. Hastalıklar, ölümcül depremler, yanardağ patlamaları, yırtıcı hayvanlar ve buna benzer onlarca tehlike insan ırkının karşılaştığı tehlikelerdir. Ama günümüzde biz insanların karşısındaki en büyük tehlike yine biz insanlarız. Günlük hayatımızı kolaylaştırmak amacı ile o kadar teknolojik ve mühendislik ürünleri icat ettik ki bu ürünler işimizi kolaylaştırmakla kalmadı bizleri adeta miskin ve tembel yaratıklara dönüştürdü. Tembellik ve miskinliğin kaçınılmaz sonu olan şişmanlık ise biz insanoğlunun karşı karşıya olduğu büyük bir tehlikedir.

İnsanlar gündelik hayatını kolaylaştırmak için yaratıcılığını kullanarak tekerleği icat ettiği günden beri gündelik hayatımızı kolaylaştırmak için binlerce ürün icat etti ve geliştirdi. Bu durum öyle bir hale geldi ki insanların hayatlarını kolaylaştıran zaman kazandıran ve ağır yükleri taşımakta kullanılan araçlar artık miskinlikten dolayı kısa mesafelerde bile kullanılmaya başladı. Bunun sonucu olarak günlük atılması gereken adım sayısı gibi haberimiz olmadan yapmamız gereken günlük egzersizler yapılamamaya başladı. Günlerimiz o kadar hızlı ve yoğun olmaya başladı ki yüzmek, doğa yürüyüşü yapmak, spor yapmak kısaca biz insanlar için çok önemli olan egzersizler aksamaya başladı ve neredeyse bitti. Öyle bir duruma geldik ki bu egzersizler iş hayatından sonra birer ödül olma konumuna geldi.

Obezite (Şişmanlık) Nedir?

Obezite insan vücudunda bulunan yağın gereğinden çok daha fazla depolanması olarak özetleyebiliriz. Bu yağ gerekli egzersizler yapılıp yakılmadığı için göbek, kalça, kol, iç bacak, baldır gibi bölgelerde depolanmaya başlar.

Peki Nasıl Öğrenilir?

Obez (şişman) olup olmadığımızı anlamanın en kolay ve uzmanlar tarafından önerilen yolu; vücut kütle indeksi’ (VKİ) dir.

Nasıl Hesaplanır?

Bir kişinin kütlesi yani ağırlığına X diyelim , kişinin boyunun uzunluğunun  iki kere çarpılmasına (yani karesinin alınması) ise Y diyelim. Vücut kütle indeksinin bulunması için X/Y yapılması gerekir.

Sınıflama Nasıl Yapılır?

Uzmanlar ve Dünya Sağlık Örgütünü tarafından kabul edilen sınıflandırma şu şekildedir;

  • VKİ 18,5 in altında ise az kilolu
  • VKİ 18,5 – 24,9 ise Normal Kilolu
  • VKİ 25,0 – 29,9 ise fazla kilolu
  • VKİ 30,0 – 39,9 ise Obez
  • VKİ 40,5 ‘in üzerinde ise Morbid (ciddi)
  • VCKİ 50 ve üstü ise artık Süper obez olarak nitelendirilmektedir.

Peki, Ne Yapmalı?

Obezitenin en büyük düşmanı egzersiz ve hareket etmek denebilir bunun haricinde bir diğer baş düşmanı ise sağlıklı beslenmek denebilir.

Sağlıklı beslenmek günümüz hızlı ve agresif dünyasında çok zor biliyoruz ama yapılması gerekenler o kadar da zor değil. Sağlıklı beslenmekten kastımız her gün brokoli ve elma yemek değil tabi ki günlük yediğimiz şeylere ufak dokunuşlarla sağlıklı hale getirmemiz oldukça kolay. Verilebilecek bazı örnekler; beyaz ekmek yemek yerine tam tahıllı veya kepek ekmek tüketmek, çikolata veya şeker gibi ürünler yerine kurutulmuş meyveler tüketmek, şekerli içecekler yerine meyveli kefir, meyveli maden suyu, taze sıkılmış meyve suyu veyahut meyve kompostosu içmek sayılabilir.

Sağlıklı beslenmenin en büyük düşmanı fastfood ürünleri tüketmektir bu ürünleri tüketmek yerine evden hazırlayıp götürdüğünüz ekmek arası ürünleri yemek bile sizleri obezite ile olan savaştan başarılı ayrılmanızı sağlar.

Egzersiz konusuna gelecek olursak sadece miskinlik yapmayıp günde atmamız gereken adımları atıp gerekli egzersizleri yapmak obezite ile olan savaşta sizlerin elini gerçekten çok güçlü kılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir