Monofobi

Monofobi nedir? Monofobi ( Autofobi- isolofobi- eremofobi), ‘Meriam-Webstar Tıp Sözlüğüne göre eromofobi, yalnız kalma korkusudur. Uygulayıcı Tıp Sözlüğüne göre ise autofobi teriminin tanımı, kişinin benliğine karşı korkusunu ya da yalnızlığını dile getirmektedir. Monofobi hastalarının, fiziksel olarak hasta olmamalarına rağmen sevilmedikleri ve göz ardı edildiklerini düşünmeleri olasıdır. Bu durumda monofobi, kişilerin kendine olan güvensizliğinin dışa vurumu olarak ortaya çıkmaktadır.

Monofobi semptomları, kişiden kişiye değişmekle beraber hastalığa yakalanmış birçok kişide bazı belirtileri mevcuttur. Kişler, gözden uzak tutulduklarını düşündüğü zaman veya yalnız oldukları zaman endişeli olurlar. Bu durum, monofobinin en tipik belirtilerden biridir. Bu türden bir bozukluğa sahip olan kişiler, yalnız kaldıkları zaman felaket olacağına da inanmaktadır. Bu semptomlar ile beraber, kişiler terk edilmeyi hissetmek adına fiziksel terk etmelere ihtiyaç duymamaktadır. Monofoblar, genelde kendilerini kalabalık bir alan veya gruplarda göz ardı edilmiş gibi hissederler.

Monofobi semptomlarını mental ilişkide değerlendirmek gerekirse;

 • Hastalık dışında başka hiçbir şeye odaklanamamaları
 • Açıkça düşünme haliyle seyreden başarısızlık
 • Bayılacakmış hissi ile birlikte korku
 • Aklını kaybetme korkusu

Monofobi semptomlarını duygusal açıdan değerlendirmek gerekir ise;

 • Yalnız kalma ile ilgili olan korku
 • İleriki dönemlerde yalnız kalınabilecek yerler ile ilgili stres yaşamak
 • İleri zaman dilimleri ile alakalı stres yaşamak

Monofobi semptomlarını fiziksel açıdan değerlendirmek gerekir ise;

 • Terleme
 • Ağızda meydana gelen kuruluk
 • Sıcak veya soğuk basmaları
 • Kalp atışlarında meydana gelen artış
 • Titreme
 • Mide bulantıları
 • Baş dönmeleri
 • Boğulacak hissinin olması.
 • Göğüste ağrı.
 • Sersemlik monofobinin tipik semptomlarıdır.

Monofobi Tedavisi

Monofobi, temelde korku ve endişe duygusunu aşırı şekilde barındıran bir durumdur. Monofobi durumundan her insan farklı düzeylerde etkilendiğinden dolayı tedavi açısından özel bir yöntemi bulunmamaktadır. Ancak bu durumdaki pek çok hasta, yalnız oldukları süre zarfı arttığı zaman psikoterapi ile tedavi edilmektedir. Bu hastalığa dair medikal çözüm yolları bulunamamıştır. Eğer hastalığın boyutu çok ciddi yönde seyrediyor ise psikoterapinin yanı sıra ilaçlar da kullanılmaktadır. Hastaların bu durumda, böyle bir fobiye sahip olduklarının farkında olmaması söz konusu olabilir. Veya bu fobiye dair herhangi bir yardım almak istememeleri de olası bir durumdur. Monofobi, madde bağımlıkları gibi fiziksel ve zihinsel bir durum olmakla birlikte tıbbi tedaviler gerektirmektedir. Tıbbi tedaviler sırasında kullanılan ilaçlar, diğer madde bağımlılıklarını tedavi etmek için ve oluşabilecek semptomların giderilmesi için kullanılmaktadır.

Hafif derecedeki monofobi vakalarında, bu tedavi süreçleri daha basit olabilmektedir. Terapistler, bu noktada, hastalarına yalnız değilmiş gibi hissetmelerini sağlamak amacı ile birtakım yöntemler uygular. Örneğin; televizyon izletmek, müzik dinletmek, tenha olan yerlerin sessizliğini gidermede kullanılan gürültüler vs. Bununla beraber insanın zaman zaman kendini yalnız hissetmek istemesi kişinin monofobi olduğunu göstermemektedir. Ancak, bir insanın günlük hayatındaki yalnızlık seviyelerini arttırması durumunda o kişinin monofobik olma olasılığı akıllara gelebilmektedir.

Monofobi (Yalnız Kalma Korkusu) Sebepleri

Monofobi sebepleri nelerdir? Monofobiye neden olan sebepler mevcuttur. Bunun yanı sıra pek çok durumda olan sebeplerin başında, sıklıkla çocukluk çağında geçirilen korkutucu tecrübeler gelmektedir. Farklı durum ve olaylarda ise kötü bir ilişki, devamlı stresli durumlar, düşük sosyoekonomik faktörler etkili olabilmektedir. Günümüzde yapılan çalışmalar neticesinde, kişinin yaşamak istemediği durumlarla karşı karşıya kalması durumunda fobiler ve anksiyete durumlarının daha yaygın olduğu kanıtlanmıştır. Bu durumları artıran diğer etkenlerin başında, kaygılı anne babalar ve akrabalar da çocuğun fobi geliştirme risklerini artırmaktadır. Bu durumda kişiler, kendilerini kolaylıkla gergin ve stresli hissetmektedir. Yalnız kalma korkusu yaşayan insanlar, bir şeyleri kendi başına halletmeye çalıştıkları noktada kendini özgüvensiz hissetmektedir. Bunun yanı sıra kendilerini güvende hissedebilmeleri için yanlarında güvenebildikleri kişilerin olmasını tercih etmektedir. Bu nedenle monofobik kişiler, yalnız kaldıkları zaman alışılmayan davranışlar ve panik davranışlar sergileyebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir