Kleptomani

Kleptomani nedir? Kleptomani, çalma hastalığı olarak ta bilinmektedir. Bu tür bir hastalık, çok nadir görülmektedir. Bilindiği üzere birine ait olmayan bir malın haber verilmeksizin alınmasına hırsızlık denmektedir. Ancak Kleptomani biraz daha farklı bir durumdur. Genellikle insan, içinden gelen dürtüyü engelleyemediği için kleptomani tablosu ile karşı karşıya kalır. Bu durumda kişi, ihtiyacı olmadığı halde sırf o dürtüyü gidermek amaçlı bir şeyi aldığı zaman bu durum kleptomani ile ilişkilendirilir. Kleptomani hastalığı yaşayan kişiler, bu durumu yapmadan önce bir gerginlik hissi yaşamaktadır. Akabinde ise yaptıkları süre zarfı sonunda da bir rahatlama hissi yaşamaktadır. Aslında eylemi yaparken bunun bir suç olduğunu bilseler, vicdan azabı çekseler de kendilerini engelleyemez ve dürtülerini kontrol edemezler.

Kleptomani hastaları, genelde suçlu olduklarını bildikleri ve utandıkları için doktora veya bir tedaviye başvurmazlar. Çoğunlukla bu durumu, yakınlarından bile gizlemektedirler. Pek çok nedene dayalı olarak çalma dürtüsü ortaya çıkabilmektedir. Yakalandıkları zaman ise çoğu durumda tedavi edilmek zorunda kalırlar. Kleptomanların çoğu hiç yakalanmadığı için bu durum, ömür boyu sürebilmektedir ki yakalandıkları zaman bu durumu anlatmakta da zorlanmaktadırlar. Kleptomani hastalığı, çocukluk döneminde çok nadir görülür ve çocukluk döneminde kleptomani hastalığı bulunanların ileride de bu durumu yaşamaları çok nadirdir.

Kleptomani hastalığı, kadınlarda daha sık görülen bir durumdur. Bununla beraber yaş sınırı baz alındığında, kadınlarda 30-35 yaşlarında, erkeklerde ise 50-55 yaşlarında başlamaktadır. Bu erkeklerin kleptomani tedavisi almak yerine hapishaneye gönderilmeleri nedeni ile de bu duruma rastlanmaktadır. Kleptomani tedavisinde, bazı davranışçı yöntemler, ilaçlar kullanılır. Eğer müracaat edilmez ise zor saptanabilen bir durumdur. Ve zor saptanması nedeni ile de tedavisinin uzun sürdüğü bilinmelidir.

Kleptomani Belirtileri Nelerdir?                                          

Kleptomani belirtileri şunlardır:

 • Dürtü oluştuğu anda, hissedilen gerginlik hali, uyarılma hissi ve endişe hissi.
 • Hırsızlık yaptıktan sonra vicdan azabı duymak, kendini suçlu hissetmek.
 • Çalarken kendini rahat hissetmek ve bu durumdan tatmin olmak.
 • Kleptomani dürtülerinin geri dönüşü sonrasında çalmayı tekrarlamak.
 • İhtiyaç duymadığı eşyayı çalmak.
 • Çalma dürtüsünü engelleyememek tipik kleptomani belirtileri arasında gösterilebilir.

Kleptomani Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Çalma hastalığı adı verilen kleptomani hastalığının nedenleri, kesin olarak bilinmemektedir. Ancak birkaç teori Kleptomani (Çalma Hastalığı) hastalığının temelinde, beyinde yer alan sinir hücreleri arasındaki iletişimi sağlayan (Nörotransmiter) değişikliklerin var olmasıdır. Bu bağlamda kleptomani, aşağıdaki durumlara bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

 1. Bağımlılık neticesinde meydana gelen bozukluklar: Çalmak, dopamin adı verilen nörotransmiter maddelerin salınımı ile ortaya çıkabilmektedir. Dopamin salgısı, kişide tatmin olma ve ödül gibi duygulara neden olmaktadır. Ve bazı insanlarda bu duyguların hissi, yeniden tekrarlanmak istenebilmektedir.
 2. Serotonine bağlı olarak ortaya çıkan sorunlar: Beyinde var olan serotonin adı verilen nörotransmiter adlı sıvının etkin olması rol oynar. Serotonin sıvısı, duyguları düzenlemeye yardımcı olurken ruh halini de düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Dürtü kontrol bozukluğu yaşayan kişiler, düşük düzeyde serotonin seviyelerine sahiptir.
 3. Beyindeki opioid sistemi bozukluklar: Dürtüler, beyindeki opioid sistemi tarafından düzenlenmektedir. Bu sistemlerde var olan dengesizlik halleri, dürtülere direnmeyi zorlaştırmaktadır.

Kleptomani Hastalığının Risk Faktörleri

Kleptomani hastalığı, genelde erişkin dönemlerde veya gençlik yıllarında ortaya çıkmaktadır. Fakat yetişkinlik döneminde veya sonraki dönem de meydana gelmektedir. Ve teşhis konulan hastaların ortalama 3/2’sini kadınlar oluşturmaktadır. Bu faktörleri 2’ye indirgemek gerekirse;

 1. Aile öyküsü: Obsesif kompulsif bozukluğu veya kleptomanisi olan ebeveyn, kardeşe sahip olmak. Veya madde kullanım bağımlılığı olan 1.derece akrabaya sahip olan kişilerin kleptomani riskine yakalanma riski yüksektir.
 2. Diğer psikolojik rahatsızlıklar (Anksiyete bozukluğu, Bipolar bozukluk vs.) kleptomani hastalığı riskini artırmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir