Bipolar Davranış Bozukluğu

Bipolar bozukluk nedir? Depresyonla bağlantılı rahatsızlıklardan biri Bipolar Bozukluktur. Bu rahatsızlık, daha önce’ Manik Depresif’ olarak ta adlandırılırdı. Bipolar terimi ise bir kişinin duygu durumlarında yaşamış olduğu değişiklikleri barındırır. İnsanlar, hayatları boyunca inişler çıkışlar yaşar ve bu son derece normaldir. Fakat bipolar bozuklukta bahsedilen durum, tamamen farklıdır. Kişi, depresyon döneminde ağır bir depresyon geçiren birinin belirtilerini göstermektedir. Ve depresyon dönemlerini mani dönemleri takip eder. Bu dönem ise taşkınlık ve gerçek dışı ilişkiler ile karakterize edilir. Mani döneminde, aşırı enerjik hissetmek ve coşkulu olmak, iyimserlik ve kendine aşırı güven duygusu görülür. Ve bazı konularda yanlış yapmayacağını düşünebilir. Bu dönem ‘Hipomani’ adı verilen mani döneminin orta seviyeleri olarak adlandırılmaktadır. Mani dönemleri ilerler ve derecesi daha da artarsa sayılan duygular, uç noktalarda yaşanmaya başlamaktadır. Kişiler, bu süre zarfında davranışlarının sonuçlarını düşünmeden karar vermeye ve hareket etmeye başlarlar. Ve umursamaz davranışlar da göstermeye başlarlar. Örneğin: çok hızlı araba kullanmak ve riskli ilişkiler gibi.

Kişilerde Görülen Davranış Bozukluğunun Dönemleri

Bu süre zarfında kişiler, uyumazlar ve kişilerin kalp atışları daha fazladır, düşünceler beyinlerinde adeta yarışır. Mani dönemi sonunda ise bireylerin ruh hali çöküştedir ve ağır depresif hali ile kendini gösterir. Daha öncede belirtildiği gibi tüm Hipomani atakları, tam olarak manik ataklara dönüşmeyebilir. Dönüştükleri duruma ‘Tip1’, dönüşmedikleri duruma ise ‘Tip2’ bipolar bozukluk denmektedir. Bu iki tip bozukluğu ve diğer bozukluklar da bir insanın normal ruh halinden bahsetmek gerekirse:

  1. Bireyin, genelde pozitif bir ruh hali içerisinde olduğunu ve hayatta herkesin yaşadığı iniş çıkışları onun da yaşadığını düşünelim. Örneğin: birey bir işe giriyor, işten çıkarılıyor belki de çok seveceği bir ile tanışıyor. Fakat bu durumda bahsedilen kişi, ne yaşarsa yaşasın ortalama ruh hali çizgisinde ilerliyor.
  2. Depresif kişiler, bir süre normal ruh hali çizgisi içerisinde ilerlemeler gösterse de ruh halleri zaman zaman inanılmaz inişler halinde kendini göstermektedir. Ve çok daha negatif hale gelmektedir.
  3. Bipolar bozukluğu (Tip1) durumunu yaşayan kişilerde, yine normal bir ruh hali tablosu içerisinde yer alır. Ancak zaman zaman mani, zaman zaman da depresyon dönemleri yaşamaktadırlar.

Tip2 bipolar bozukluğu durumunu yaşayan kişilerde de bu tablo, hemen hemen aynıdır. Yani bu kişiler de yine aynı ruh halini içeren tabloda yerini alır ve depresyon dönemlerini takip eden ‘Hipomani’ dönemini geçirirler.  Bu seviye, hipomaniyi temsil etmektedir. Yani pozitif ruh halinin normal pozitif ruh halinden ya da normal pozitif ruh halinden daha yüksek bir pozitif ruh haline dönüşmesine neden olur.

Bipolar Bozuklukta Tedavi Yöntemi

Bipolar bozukluk tedavisinde ülkemiz diğer tüm sağlık alanlarında olduğu gibi çok iyi seviyededir. Özellikle büyük şehirlerde bu hastalık üzerine uzmanlaşmış doktorları bulmak mümkündür. Thy uçak bileti alarak büyük şehirlerdeki yüksek kalitedeki sağlık hizmetlerine ulaşabilir ve Bipolar bozukluk tedavisinde uzman kişilerden yardım alabilirsiniz.

Bipolar bozukluk nasıl tedavi edilir? Bipolar bozukluk, ilaçlar ile ve bazı psikolojik müdahalelerle tedavi edilmektedir. İlaçla tedavi konusunda en yaygın kullanılan tedavinin aynı zamanda en eski ilaç olduğunu da belirtmek gerek.

Lityum tozu, 50 yıldır bipolar bozukluğunun tedavisinde kullanılmaktadır. Bunun sebebi eldeki en etkili yöntemin bu ilaç olmasıdır. Manik dönemleri de en etkin şekilde tedavi eden yöntem budur. Ancak araştırmacılar, bu ilacın neden %100 etkin olabileceği ve nöronal seviyede nasıl çalıştırıldığı konusunda emin olamamaktadır. Buna değinen bir teori, bu durumun Lityum’un bileşenlerini oluşturan serotonin bileşenlerini artırarak serotonin salınımının da artırabileceğini söylemektedir. Ancak bu ilacın kullanılmasının altında yatan temel sebep, duygu durumunu daha hızlı ve etkin bir şekilde dengeliyor oluşudur. Lityum ilacı tek başına sadece Manik dönemi tedavi etmektedir. Bipolar bozukluğu ile beraber manik depresiflerin görülmesi haline ise bu ilacın yanı sıra antideprasan ilaçlarının kullanımı da gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir